Dart

Dart Nedir? Nasıl Oynanır?

Dart ; iç içe geçmiş renkli halkalardan ve bunları kesen üçgen dilimlerden oluşan hedeflere, dart denilen küçük okların elle atılarak hedefe saplanması oyunudur. Dünyada en çok oynanan türünde belirlenmiş bir skordan başlanarak geriye doğru gidilir. İlk 0’a (sıfıra) ulaşan oyuncu oyunu kazanır.

Hedefe daha iyi gidebilmesi için okların arkasına tüy takılır. Bu okların uzunluğu 16 cm’dir. Hedef tahtasının çapı ise yaklaşık 45 cm’dir. Hedef tahtası 1 den  20 ye kadar değerlerin yazılı olduğu puan dilimlerine bölünmüştür. Dünya dart federasyonu standartlarına göre dart tahtası yerden 173 cm yukarıda olmalıdır. Dartın birden fazla çeşidi vardır. Uluslar arası turnuvalarda yaygın olan oyun türü 501 dir.

dart

Dartınızı satın almadan önce mutlaka çeşitlerini denemelisiniz. Kendiniz için doğru teknik ve malzemeyi seçmeniz önemli. Dart uçlarının çelik ve plastik olmak üzere iki farklı tipi vardır. En sık kullanılanı çelik uçlu olanlardır. Dartın gövdesine barrel denir. En ağır katı metal olma özelliği taşıyan tungstenden üretilir. Dart ağırlığı oynayan oyuncuyu göre değişkenlik gösterdiğinden, ağırlığıyla ilgili kesin bir bilgi aktaramayız. Ama yeni başlıcaksanız 22-24 gram dartlar ile başlayabilirsiniz. Gövdenin arkasına takılan ve tüyü tutan parçaya şaft (stem) denir. 3 ayrı boyda ve ağırlıkta üretilmektedir. Hangi boyun sizin için uygun olduğunu yine oynayarak anlayabilirsiniz. Dartların düzgün uçması için arkasına takılan tüyler, çeşitli desende ve metaryellerde üretilmiş bir çok çeşidi vardır.

Dart oyunu oynamak için gerekli malzeme ve ekipmanlara merkezspor.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s