Futbol, Genel

Futbol Topu Nasıl Seçilir ? El Dikiş-Makine Dikişli-Yapıştırma Nedir?

Futbol Topu Seçimi

Futbol topu alırken karşılaştığımız bazı özellik ve terimler var. Bu yazımızda futbol topu ile alakalı bu terim ve özelliklerden bahsedecez.

Genel olarak toplar altıgen şeklinde parça/panellerden üretilmektedir. Normal futbol toplarında 32 panel bulunmaktadır. Bu panellerin birbirine tutturulması ise 3 türde olmaktadır. Bunlar; El dikişli, makine dikişli ve yapıştırma şeklindedir.

  • Makine Dikişli Futbol Topu: Bu tip toplarda paneller birbirine makine dikişi ile tutturulur. Dikişler son derece nizami ve düzgündür. Biraz daha ince iplik kullanılarak dikilir.
  • El Dikişli Futbol Topu: Bu tip toplarda paneller birbirine el dikişi ile tutturulmaktadır. Dikişler daha az nizamidir ve makine dikişine göre dikişler daha büyüktür. Ayrıca dikişte daha kalın bir ipte kullanılmaktadır. Bu bakımdan daha dayanıklı oldukları kabul edilir.

2012 Avrupa Futbol Şampiyonası resmi maç topu Adidas Tango el dikişli bir toptur.

  • Yapıştırma Futbol Topu: Bu tip toplarda paneller bir birine ve altındaki katmana yapıştırılarak tutturulur.

2010 Dünya Kupasında kullanılan Adidas’ın üretttiği Jabulani topu yapıştırma bir top olup, İngiltere’de Loughborough Üniversitesi tarafından geliştirilmişti.

2014 Dünya Kupasında kullanılan resmi maç topu Adidas’ın ürettiği Brazuca’dır. Bu topta yapıştırma bir toptur.

Üretim Videosu:

Futbol topu alırken karşılaştığımız bir diğer kavram ise numara yani boyutudur. Toplar, Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) tarafından belirlenen ölçülere uygun olarak üretilmektedir.

Top büyüklükleri ;

  • 5 Numara: 12 yaş ve üstü yetişkinlerin oynayabilecekleri top büyüklüğüdür. Çevresi 68-70 cm arasındadır. Ağırlığı 410-450 gram arasındadır. Yani Uluslararası Futbol Birliği Kurulu(IFAB) ölçülerine uygun olan toplardır. Müsabakalarda oynanan ideal top büyüklüğüdür.
  • 4 Numara: 12 yaş altındaki sporcuların, çocukların oynayabilecekleri top büyüklüğüdür. Çevresi 63 – 66 cm arasındadır. Ağırlığı 350-390 gram arasındadır.

jojobet-giris-865031-a0ed17f766a61f4fa7ec

Futbol Topunun Nitelikleri ve Ölçüleri

Top:

  • Yuvarlak olmalı.
  • Deriden ya da uygun bir maddeden yapılmalı.
  • Çevresi 70 cm’den çok, 68 cm’den az olmamalı.
  • Maçın başında ağırlığı 450 gr’dan fazla 410 gr’dan az olmamalı.
  • Deniz seviyesinde basıncı 0.6 – 1.1 atmosfere eşit olmalı.

Resmi Maç Topları

Resmi maçlarda kullanılan topların yukarda belirtilen özellikleri taşıması gerekmektedir. FIFA müsabakalarında ve konfederasyonlar arası organize edilen maçlarda futbol topunun kabul edilebilmesi için aşağıdaki üç logodan birini taşımasını gerektirir:

Resmi “FIFA APPROVED” (FIFA ONAYLI) logo ya da

Resmi “FIFA INSPECTED” (FIFA DENETLİ) logo ya da

Referans “International Matchball Standard” (Uluslararası maç topu standardı)

fifa-approved

Topun üzerindeki bu işaretler topun resmi olarak test edildiği ve Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) tarafından belirlenen mininum nitelikleri ve değişik kategoriler için bu niteliklere yapılan eklentileri karşıladığını gösterir. Her kategori için gerekli ilave gereklilikler Uluslararası Futbol Komitesi’nin onayından geçmelidir.

Sözü edilen testler FIFA onaylı enstitüler tarafından yapılır. Uluslararası organize edilen müsabakalar bu üç logodan birini taşımak zorundadırlar.

futbol-topu-nasil-yapilir

Dünya markalarının seçkin topları bir tık kadar uzağınızda. İstediğiniz futbol topunu en uygun fiyatlar ve cazip ödeme seçenekleriyle online satış sitemizden güvenle alabilirsiniz… merkezspor.com

“Futbol Topu Nasıl Seçilir ? El Dikiş-Makine Dikişli-Yapıştırma Nedir?” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s