Hentbol

Hentbol Nedir? Hentbol Ekipmanları ve Hentbol Malzemeleri Nelerdir?

Hentbol, altısı saha içinde biri kalede olmak üzere toplam 7 kişiden oluşan, elle oynanan bir spor dalıdır. Standart kuralları olan, topun elle kaleye atılması ile karşı takımdan üstün gelmeyi hedefleyen bir spordur.

hentbol02

Hentbol topu; sentetik malzemeden veya deriden yapılır. Küre şeklindedir. Dış yüzeyi kesinlikle kaygan veya parlak olmamalıdır. Hentbol elle oynadığından topun boyutları yaş kategorilerine göre değişir. 16 yaşından büyük erkekler 58-60 cm, ağırlığı ise 425 gr civarındadır. 12-16 yaş arası erkekler ve 14 yaşından büyük bayanlar için 54-56 cm, ağırlığı ise 325 gram aralığındadır. 8 – 12 yaş arası erkekler ve 8 – 14 yaş arası bayanlar için 50-52 cm, ağırlığı ise 290 gr civarındadır. Uluslararası saha ölçüleri boyu 40 metre, eni 20 metre olarak belirlenmiştir. Hentbolda kale 2 metre yüksekliğinde, 3 metre genişliğindedir. Yan ve üst direk 8cm x 8cm boyutlarındadır. Direklerin aynı maddeden yapılması gerekmektedir. Örneğin; ağaç, sentetik yada hafif metal malzemelerden yapılmaktadır.

Yıllardır hem Türkiye’de hemde Dünya’da hentbol çok sık oynanan spor dallarından biri. Bu konuda hem kulüplerde hem de okullarda hentbol kulüpleri kurulmuştur. Hentbol oynamak için gerekli ekipmanlara merkezspor.com web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s