Bocce

BOCCE Nedir? Nasıl Oynanır?

BOCCE Nedir?

Bu makalemizde, son yıllarda ülkemizde gelişen, ilgi duyulan ve benimsenen bir spor dalı olmayı başaran Bocce sporunu tanıtacağız.

Bocce’nin tarihi milattan binlerce yıl öncesine, Anadolu’ya dayanıyor. En eski spor dallarından birisi olarak kabul edilmektedir. Bugünkü şekliyle, ilk kez Romalılar tarafından oynanmış ve “bocce” adını da Romalılardan almıştır. O dönemlerde Anadolu’da Türklerin var olduğu ve ülkemizin çeşitli bölgelerinde adı Bocce olmasa da benzer birçok oyunun oynandığı göz önüne alınırsa, Bocce’nin ata sporlarımızdan olduğunu söylemek de mümkündür.

bocce11

Oyundaki amaç, attığınız/yuvarladığınız toplarınızın hedef topa (pallinoya) yakın olmasını sağlamaktır. Rakip toplarından hedef topa daha yakın olarak atılan her top için bir puan alınıyor ve 15 puan alan oyuncu oyunu (maçı) kazanıyor. Eğer rakibin topu hedef topa daha yakınsa ve sizin yuvarlamanız olanaksızsa hedef topu ya da rakip topu vurmak için de atış yapılabilmektedir.

Toplumumuza, geleneğimize, alışkanlıklarımıza her yönüyle uyum sağlayan Bocce, ülkemizin son yıllarda uluslararası turnuvalarda gösterdiği başarılar da düşünülerek, ilerleyen dönemlerde ülkemizin başat sporları arasında yerini alacağı ön görülmektedir.

Bocce sporu dört farklı oyun sisteminden oluşmaktadır. Bunlar; Raffa, Volo, Petank ve Çim Topudur.

 

Bocce Nasıl Oynanır ?

Müsabakalar tekli, ikili ve üçlü takımlar arasında yapılır. Tek kişilik bocce oyunları 4 topla, 2 kişilik bocce oyunları ise 2 topla oynanır. 4 cm boyundaki hedef topuna pallino denir. Bocce oyununda amaç hedef top olan pallino ya atılan topun en yakın olmasını sağlamaktır. Oyuna başlayan takım önce pallinoyu (belirlenen noktayı geçicek şekilde) atar ardından kendi topunu peşinden pallinoya en yakın olacak şekilde atar.

Bocce (1)

Oyuncuların pallinoya yakın olmak için yaptıkları atışa punto denir. Oyuncuların rakip topa, pallinoya ve kendi topunu vurmak için yaptıkları atışa volo denir. Topu sektirip hedeflenen topa sonra gitmesini sağlayan atıla raffa denir. Raffa da hedeflenen topa değmiyen atışlar geçersiz sayılır.

Tüm topların bitmesi ile rakibinden daha yakın pallinoya atış yapanlar 1 puan alır. Pallino ile temas halinde ise bu 2 puan olarak sayılır. Bocce Oyun Kuralları kısaca bu şekildedir. Özetleyecek olursak oyundaki amaç yuvarladığınız topun hedef topa en yakın olmasını sağlamaktır. Bocce oyununda süre yoktur 15 puana ulaşan ilk takım maçı kazanır.

Uluslararası alanda kabul gören bocce için gerekli oyun alanları, açık alanlarda olduğu kadar mevcut kapalı spor salonları zemininde de değişiklik gerektirmeden kolayca kurulabilmektedir. İdeal oyun sahası ölçüleri; boy 26.50 m, genişlik 4.50 m, çevre yüksekliği 25-30 cm arasıdır. Taban yarı sentetik çeşitli malzemeler ve karışımlardan yapılmış, son derece düzgün ve pürüzsüz bir zemin şeklinde olmalıdır.

Spora 11-14 yaş arasında başlayanlar gençler, 17 yaşından büyükler ise büyükler kategorisinde yer alırlar. Oyun topları yuvarlak ve sentetiktir. Büyük top 107-113 mm çapında ve 920-1000 gr ağırlığındadır. Bayanlar ve küçükler için çap 106 mm ağırlık 900 gram. Küçük top (misket) 4 cm çapında ve 50 gram ağırlığındadır.

Video: TRTSpor Bocce Tanıtım Filmi

Ülkemizde Bocce’nin Başlangıcı

Türkiye’de Bocce ile ilgili ilk etkinlik 1990 yılında yapılmıştır. Yılmaz Balaban’ın girişimleri sonucunda, dönemin Bakırköy Belediye Başkanı Yıldırım Aktuna ve Ataköy Deniz Sporları Kulübü Başkanı Fuat Yılmaz’ın destekleriyle, Uluslararası Bocce Konfederasyonu (CBI) Başkanı Giovanni Baggio, Genel Sekreter Emilio Paparelli ve Dünya Şampiyonu İtalyan sporcular İstanbul’a gelerek, Bocce’yi Türk basın ve spor kamuoyuna tanıtmışlardır.

12

İlk Milli Takım

Ataköy Deniz Sporları Kulübü bünyesinde yetiştirilen Bocce sporcuları, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün özel onayıyla 1991 yılında İsviçre –Lugano’da yapılan 5. Dünya Bocce (Raffa) Şampiyonasına katılmıştır. İlk milli takım olarak Türk Bocce tarihine geçen bu takımın başında da antrenör olarak Yılmaz Balaban görev almıştır.

İlk Bocce Kulübü

Ülkemizde Bocce’nin resmi olarak ilk örgütlenmesi, 1992 yılında kurulan İstanbul Bocce Spor Kulübü ile olmuştur.

Ülkemizde Yapılan İlk Avrupa Şampiyonası

Ülkemizde ilk yapılan Avrupa Şampiyonası, Petank disiplininde olmuştur. 17-19 Ağustos 2007 tarihleri arasında Ankara’da yapılan ve 24 takımın mücadele ettiği Avrupa Bayanlar Petank Şampiyonası, Türkiye için bir yandan büyük bir organizasyon başarısı olarak kayda geçerken, diğer yandan şampiyonaya katılan her iki Türk Milli Takımı da çeyrek finale kalarak büyük bir başarıya imza atmıştır.

13

İlk Madalya Deniz Demir’den

Türk Bocce tarihinde uluslararası şampiyonalarda ilk madalyayı Deniz Demir kazanmıştır. Bu madalya aynı zamanda Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu bünyesinde uluslararası şampiyonalarda elde edilen ilk madalya olma özelliğine de sahiptir.

Samsun, Tarihindeki İlk Dünya Şampiyonasını Yaptı

10-12 Ekim 2008 tarihlerinde Samsun tarihinde bir ilk yaşandı. Samsun ilk kez bir Dünya Şampiyonasına ev sahipliği yaptı. Çin’de yapılması planlanan ancak deprem felaketinin ardından iptal edilen Dünya Bayanlar Petank Şampiyonası organizasyonuna sahip çıkan Türkiye, Samsun’da mükemmel bir ev sahipliği daha ortaya koymuştur. 39 ülkenin mücadele ettiği şampiyona büyük takdir kazanmış, organizasyonlara yeni ve yüksek bir çıta konulmuştur.

14

2009’da Madalya Patlaması Yaşandı

Türk Bocce tarihinde 2009 yılı her yönüyle altın yıl olmuştur. Daha senenin başlangıcında, 29 Mart – 4 Nisan 2009 tarihleri arasında İtalya’nın Bavegna kentinde yapılan Raffa ve Bayanlar Volo Dünya Şampiyonası’nda Sevda Keklik Basamak yarışmasında bronz madalya kazanarak bir ilke imza atmıştır. Henüz 16 yaşında iken en zor oyunlardan birisinde güçlü ve tecrübeli rakipleri arasında madalya kazanan Keklik, uluslararası federasyon tarafından da övülerek manşete taşınmıştır.

Türk Bocce tarihinin en önemli dönüm noktası ise, 26 Haziran – 5 Temmuz 2009 tarihleri arasında İtalya’nın Pescara kentinde yapılan 16. Akdeniz Oyunlarında elde edilen 5 madalyadır.

Akdeniz Oyunlarında ayrıca Rukiye Yüksel, Raffa tek bayanlarda; Caner Makara, Raffa tek erkeklerde ve Caner Makara – Şinasi Seleciler ise Raffa çift erkeklerde bronz madalya elde etmiştir. Akdeniz Oyunlarının hemen ardından ise bir başka büyük organizasyona katılan milliler, bir bronz madalya daha elde etti. 16-26 Temmuz 2009 tarihleri arasında Tayvan’ın Kaohsiung kentinde yapılan 8. Dünya Oyunları’nda, Akdeniz Oyunlarının gümüş madalyalı çifti Rukiye Yüksel – Deniz Demir, bronz madalya kazanmıştır.

Bocce’nin En Büyük Organizasyonu İzmir’de Yapıldı

2007 yılından itibaren her yıl bir önemli şampiyonaya ev sahipliği yapan Türkiye Bocce Bowling Dart Federasyonu, 2010 yılında ise Bocce disiplinleri altındaki en büyük organizasyona ev sahipliği yaptı; Dünya Erkekler Petank Şampiyonası.

15

Sizde Bocce oyununu oynamak istiyorsanız, gerekli malzemeleri online satış sitemiz merkezspor.com üzerinden güvenle alabilirsiniz.

 

Kaynakça: TÜRKİYE BOCCE BOWLİNG VE DART FEDERASYONU

“BOCCE Nedir? Nasıl Oynanır?” için 5 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s