Pilates

Pilates Nedir? Pilates Ürünleri Nelerdir?

Pilates Nedir?

   Pilates bilinenin aksine bir spor değil, fizyoterapi temelli bir rehabilitasyon yöntemidir. Bir hakemi, müsabakası veya kuralları yoktur. Kas ve iskelet sisteminde oluşabilecek problemleri önlemek için yapılan egzersizlerdir. Bel ve boyun fıtıklarında, boyun düzleşmelerinde, skolyoz gibi bazı hastalıkların tedavisinden sonra, tedaviyi desteklemek amacı ile fizyoterapistler sürekli bu egzersizleri önerir.

Pilates’in altı prensibi
1. Konsantrasyon: Pilates yaparken hareketlere yoğunlaşmak, bedenin uyum içinde nasıl çalıştığının ve hangi kasların kullanılıp, hangilerinin kullanılmadığının hissedilmesi gerekir.
2. Kontrol: Pilates metodunda kontrol çok önemlidir. Kontrol için bedenin iyi dinlenmesi ve hareketlerin gösterildiği şekilde uygulanması, olası sakatlıkların önlenmesi gerekir.
3. Merkezleme: Pilates Metodu’nda merkez, göbek, bel ve kalça çevresidir. İç organları ve omurgayı yerinde tutan kas sistemlerini içerir ve üst bedenin esnemesini, uzamasını sağlar.
4. Akıcı hareket: Hareketler acele edilmeden, her noktadan tek tek geçerek, ama aynı zamanda hiç duraksamayarak yapılmalıdır.
5. Kesinlik: Hareketler belirsizce değil, hakkı verilerek tam yapılmalıdır. Hareket sekansları birbirleri içinde ve birbirleri arasında koordine olmalıdır.
6. Nefes: Nefes alıp verme, derin nefes alıp bütün nefesi tamamıyla dışarı üflemek yoluyla olmalıdır. Böylece, nefes tamamen boşaltılır ve kan temizlenmiş olur.

pilates

Pilates Malzemeleri

   Pilates yapmak için gerekli bazı malzemeler vardır.

*Bunlardan ilki pilates minderidir. Bu minderler egzersiz sırasında sırtınızı korumak için kullanılır. Aynı zamanda vücut dengenizi sağlamak ve gövde uyumu için önemlidir. Kauçuk yada sıkıştırılmış köpükten imal edilmektedir. Bu minderlerin bir diğer ismi mattır. Matların kalınlığı en az 1.50 cm olmalıdır. Daha incesi istenilen korumayı yapmayabilir.

*Bir diğer pilates malzemesi, pilates topudur. Bu topu alırken dikkat etmeniz gereken nokta, kilonuza göre değil boyunuza göre almanızdır. Boyunuz top ile orantılı olmalıdır. Bunun önemi; yapacağınız hareketlerde zorlanmamanızın gerekmesidir.

*Bir diğer pilates ürünü, pilates çemberleridir. Pilates çemberi genelde duruş bozukluklarını düzeltmek için fizyoterapist tarafından verilen egzersizleri uygularken kullanılır.

*Direnç bantları bir diğer pilates ürünüdür. Dayanıklılık amaçlı egzersizlerde ve kasların güçlenmesi için yapılan egzersizlerde kullanılır. 3 farklı sertlik derecesi vardır. Kullanımıza göre 3 ünden birini seçmelisiniz.

pilates-topu-merkezspor

Pilates’in Yararları ?

 • Vücuda denge, güç ve esneklik katar.
 • Duruş bozukluğuna neden olacak kas iskelet sistemi problemlerinden korur.
 • Vücut farkındalığı yaratır.
 • Boyun fıtığında, kolda oluşan uyuşma ve ağrıları azaltır.
 • Kilo vermeseniz bile vücudunuzu inceltir ve toparlar.
 • Kasları uzunlamasına çalıştırır, vücudun dayanıklılığını arttırır ve sakatlığı büyük ölçüde önler.
 • Vücudun duruşunu düzeltir.
 • Kireçlenme sonucu eklemlerde oluşan problemlerde ağrıları kontrol altında tutar.
 • Bel ve sırt ağrılarının oluşmasını engeller.
 • Eklem içi sıvıları dengeler.
 • Bel fıtığında, bacakta oluşan ağrıları azaltır.
 • Gün içinde yaptığımız aktivitelerde, omurgamıza yüklenmeden hareket etmemizi sağlar.
 • Skolyoz sorunu çözülür.
 • Osteoporoz vakalarında kemik erimesinin önüne geçilir.
 • Vücudun her iki yanını eşit oranda güçlendirir.
 • Günlük performansınızı arttırır.
 • Bilgisayar başında çalışmanın verdiği duruş bozukluklarını giderir ve bunların yol açtığı ağrılardan kurtulmayı sağlar.
 • Hücre yaşlanmasının önüne geçer.

Evde Pilates Yapma

   Spor salonuna gidemiyorum diye üzülmeyin!

   Pilatesi kendi başınıza da rahatlıkla yapabilirsiniz. Gerek satın alacağınız setlerle gelen dökümanları inceleyerek, gerekse yapacağınız ufak araştırmalar ile evde pilates nasıl yapılır?  sorusu hakkında ayrıntılı cevaplara sahip olabilirsiniz. Böylelikle de günün her vaktinde, evinizin rahatlığı içerisinde gerekli noktalara dikkat ederek pilates yapabilir, incelip, sağlıklı bir görümüne ulaşma şansını da yakalayabilirsiniz.

Pilates ürünlerini tedarik edebilmek için online satış sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s