Basketbol

Basketbol Nedir? Basketbol Ekipmanları Nelerdir?

Elle oynanan popüler bir takım oyunudur. 5′ er kişilik iki takımdan oluşur. Oyunun amacı, yerden yüksekliği 3.05 metre olan, pota adı verilen, yere paralel bir çemberden topu geçirerek rakibinden daha fazla sayı almak. 10′ ar dakikalık 4 periyottan oluşur.

facebook-basketbol-1458245166

Basketbol topları 600-650 gr ağırlığına, 75-78 cm çevre uzunluğuna sahiptir. Oyun içerisinde topa ayakla vurmak yasaktır. Basketbol sahasının uzunluğu 28 metre, genişliği 15 metredir. Zemin toprak, parke veya beton olabilir. Basketbol çemberlerinin iç çapı 45 cmdir. basketbol çemberlerinde genellikle esneyen potalar tercih edilmelidir. Basketbol sahası görevliler dahil herşeyden 2 metre uzakta olmalıdır. Düz ve engelsiz bir alan olmalıdır. Pota 1.8 *1.2 m boyutlarında olmalıdır. Potadaki çembere bağlı filenin rengi kesinlikle beyaz olmalıdır. Bu filenin altı açıktır. Saha ölçüleri, 26 metreye 14 metredir. 3 sayı bölgesinin potaya uzaklığı 6,75 metredir. Basketbol oyuncuları sadece 1-15 arasındaki numaraları formaları için kullanabilirler.

Belli kurallar çerçevesinde oynanan basketbol hem dünyada hem de ülkemizde yaygın bir spor dalıdır. Profesyonel ligleri olan önemli spor dallarından biridir. Basketbol oyunu için gerekli spor malzemelerini, bu tür malzeme satan mağazalarda yada web üzerinden spor malzemesi satan sitelerden temin edebilirsiniz. Bu konuda Türkiyenin güvenilir spor malzemeleri satan firmalarından http://www.merkezspor.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s